بام سبز

بام سبز سطح پوشيده از فضاي سبز به صورت جزيي يا كامل در پشت بام منازل است. ساخت اين پشت بام هاي سبز علاوه بر زيبايي محيط داراي مزاياي زيادي براي شهر نيز می باشد، از اين رو در ادامه به چندين مورد از مزاياي روف گاردن اشاره شده است:

  • بهبود كيفيت هوا
  • کاهش بیش از حد گرمایش سقف ها
  • كم كردن سرعت تخليه آب باران
  • عايق حرارتي مناسب براي ساختمان
  • کاهش سر و صدا
  • گیاهان برای رشد به آب احتیاج دارند، بنابراین سقف سبز به باید به گونه ای طراحی شود كه از نفوذ رطوبت آب به داخل ساختمان جلوگيري كند.
بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

روش های مختلف اجرای بام سبز

  1.     روش اول: روف گاردن گسترده
  2.     روش دوم: روف گاردن متمرکز
  3.     روش سوم: روف گاردن مدولار-پرتابل

در هریک از روش های اجرای روف گاردن شیوه های مختلفی جهت اجرا وجود دارد. اما نکته اساسی در اجرای بام سبز توجه به بحث زیرسازی و عایق بندی می باشد. چرا که در صورت عدم کارکرد صحیح سیستم، بام سبز در عین وجود مزایای مختلف می تواند مشکلاتی برای ساکنان ساختمان ایجاد نماید.

بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

بام سبز چگونه عایق بندی می شود ؟

یزولاسیون که از دیگر مراحل ساخت بام سبز می باشد در واقع به معنای عایق بندی بام می باشد. به کمک ایزولاسیون از نفوذ آب به لایه های زیری ساختمان جلوگیری کرده و به نوعی زیر ساخت اجرای روف گاردن را می سازد. عایق بندی ممکن است در یک یا چند لایه بسته به نوع زیر سازی و سازه اجرا شود.

عایق بندی بام سبز به روش های زیر انجام می گیرد؟

روش های متعددی جهت اجرای ایزولاسیون و عایق روف گاردن وجود دارد اما اجرای ۵ لایه اصلی شامل موارد زیر شما را به یک روف گاردن ایمن و زیبا خواهد رساند:
۱.لایه عایق رطوبتی
روش های متعددی جهت اجرای عایق رطوبتی در سراسر جهان وجود دارد اما توجه به مسائلی همچون عمر عایق، سهولت اجرا، هزینه مقرون به صرفه و … در کشور ما عایق ایزوگام پراستفاده ترین عایق محسوب می گردد. برای اجرای این لایه تصور کنید که قصد اجرای روف گاردن ندارید! مطابق با دیتیلهای معماری ساختمان، تا ارتفاع مورد نظر از لبه جانپناه ( به صورت افقی در کف پشت بام و عمودی در جان پناه) قیرگونی را اجرا نمایید. سپس دو لایه ایزوگام در دو جهت عمود بر هم به فاصله زمانی یک روز اجرا نمایید.
۲.لایه ژئوممبران( عایق آنتی روت و ضد ریشه)
پس از اجرای لایه عایق رطوبتی میتوان از ژئوممبران که لایه ای با نفوذپذیری بسیار پایین می باشد به عنوان لایه ضد ریشه استفاده نمود. ژئوممبران معمولا به صورت پیش ساخته و یا در محل با استفاده از غلتک و گرم کردن قابل اجرا میباشند
۳.لایه ژئوتکستایل ( محافظ ژئوممبران)
پس از اجرای لایه ژئوممبران از لایه ژئوتکستایل به عنوان محافظ ورق ژئوممبران توصیه میگردد. ژئوتکستایل ها از جنس پلی استر بوده و به عنوان محافظ ژدوممبران، کنترل فرسایش، مسطح سازی و عملیات زهکشی کاربرد دارد.
لایه ژئودرین(لایه زهکشی)
این لایه با شکل شانه تخم مرغی جهت زهکشی آب و هوادهی به ریشه گیاه می باشد. آب مورد نیاز حاصل از آبیاری گیاهان درون این لایه ذخیره شده و منافذ موجود در زیر آن امکان گذر هوا و در نهایت جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه را فراهم می آورد.
۵.لایه فیلتر خاک
آخرین لایه در اجرای ایزولاسیون لایه فیلتر خاک می باشد که پس از اجرای لایه زهکش و قبل از اجرای خاک مخصوص کاشت اجرا می شود. جلوگیری از شسته شدن، عبور و نفوذ شن و ذرات خاک به درون لایه زهکش، وظیفه اصلی لایه فیلتر خاک محسوب می گردد.
۶.خاک و گیاهان

لایه گیاهی به معنای محیطي مناسب براي رشد (خاک) است، سطحی که گیاهان و فضای سبز را در آن پرورش می دهید باید دارای گردش هوای مطلوبی باشد و باید از نفوذپذیری آب برخوردار باشد. آماده سازی خاک با توجه به گیاهانی که در حال رشد هستید انجام می شود.

بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

بام سبز چگونه عایق بندی می شود؟

نحوه تست آب بندی عایق رطوبتی بام سبز

برای انجام تست آب بندی ابتدا کل سطح را با عایق رطوبتی بپوشانید. در مرحله بعد، بصورت موقت محل آبرو را عایق بندی کنید. سپس دور تا دور محل عایق کاری را به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر عایق بندی نموده تا سطحی ایجاد شود که قابلیت نگهداری ۳ تا ۷ سانتی متر آب را داشته باشد. در صورتی که سطح شیبدار است و یا فضا گسترده است و قسمتی از کف بدون آب باقی می ماند می توان با استفاده از پمپ آب یا کف کش، آن بخش را پوشش داد. دقت داشته باشید که لازم نیست آب با فشار بر روی سطح پاشیده شود، در صورت وجود کوچکترین منفذ حداکثر ظرف ۲ روز نشتی آب و نم مشخص خواهد شد. حداکثر زمان لازم برای این تست ۳ روز می باشد.